Sport

Stroje z logo dla hobbystów siatkówki

Od wielu lat mówi się że stworzonym przez nas narodowym sportem jest najpopularniejsza piłka nożna, w której jednak od lat nie mamy sukcesów za równo na polu reprezentacyjnym jak oraz klubowym. Nie zmieniły tego nawet mistrzostwa Europy grane w Polsce i na Ukrainie w ubiegłym roku. Na co dzień na wielu boiskach grają w piłkę kopane tysiące jeśli nie miliony dzieci, jednak jeżeli zerkniemy na pojęcie dyscypliny narodowej pod innym kątem siatkówka będzie wysuwać się na czoło w tej klasyfikacji.

Od wielu lat Polska piłka siatkowa odnosi różnorodne sukcesy przede wszystkim jeżeli gra toczy się o wyczyny sztandarowe, a treningi odbywają się wzdłuż i wszerz – treningi siatkówki. Wszystko zaczęło się na początku dwudziestego pierwszego wieku, kiedy to żeńska reprezentacja nabywała złote medale na mistrzostwach Europy. Był to pierwszy od wielu lat sukces w grach zespołowych dla naszego kraju. Razem z biegiem czasu do poziomu „złotek”, jak była określana drużyna mistrzowska rozpoczęła dołować panowanie. Srebrny medal na mistrzostwach świata oraz pokonanie w półfinale Rosjan było kolosalnym świętem dla kibiców.

Stworzyło się wówczas coś na kształt mody na siatkówkę, a hale sportowe w czasie meczów ligowych czy reprezentacyjnych zaczęły wypełniać się do ostatniego miejsca. Brak animozji pomiędzy klubami siatkarskimi i przeciętnego chuligaństwa w halach sprawił, iż mecze siatkarskie są swego rodzaju świętem sportowym, na które chodzą całe rodziny z dziećmi bez obaw. W jaki sposób coś idzie to idzie na wszelkich frontach, a to powiedzenie sprawdza się również oraz w tym wypadku, bo od paru lat w głównej mierze męskie zespoły ligowe uzyskują wybitnie porządne wyniki w rozgrywkach pucharowych.

Awans do najwyższej czwórki siatkarskiej ligi mistrzów jest czymś normalnym dla kibiców piłki siatkowej, a awans do fazy grupowej w piłce nożnej czymś nieosiągalnym. Gdyby hale sportowe zdołały pomieścić tyle kibiców ile stadiony piłkarskie, kto wie czy siatkówka nie przyciągnęłaby więcej kibiców. I właśnie te przyczyny każą mi podejrzewać, że od kilku lat sportem narodowym dla ogromnej ilości ludzi w stworzonym przez nas kraju jest piłka siatkowa, a nie nożna.